ELTC
Ealing Lawn Tennis Club original clubhouse

Championship Winners

Gentlemen's Singles | Ladies' Singles

YEAR

WINNER

RUNNER-UP

1914

M.E. BROWN

A.L. DIX-PERKIN

1915-1918

NO COMPETITION

 

1919

A.L. DIX-PERKIN

T. BOWLING

1920

C.E. Von BRAUN

A.L. DIX-PERKIN

1921

C.E. Von BRAUN

C.R. CARDWELL

1922

C.E. Von BRAUN

A.L. DIX-PERKIN

1923

A.L. DIX-PERKIN

L.H. CALLENDAR

1924

F.S. BURNETT

A.L. DIX-PERKIN

1925

F.S. BURNETT

A.L. DIX-PERKIN

1926

M.V. CALLENDAR

A.L. DIX-PERKIN

1927

A.L. DIX-PERKIN

T.C. BAKER

1928

A.L. DIX-PERKIN

G.S. CALLENDAR

1929

M.V. CALLENDAR

A.L. DIX-PERKIN

1930

G.D. HEATON

W.V. PULLIN

1931

M.V. CALLENDAR

R.H. ROSE

1932

W.V. PULLIN

I. CRUCHLEY

1933

A. J. PATTERSON

J. Van BERCKEL

1934

J. Van BERCKEL

W.V. PULLIN

1935

D.M. BULL

F.GILDEA

1936

D.M. BULL

W.V. PULLIN

1937

D.M. BULL

C.F. DUNCAN

1938

W.V. PULLIN

W.J. GALLIMORE

1939

W.J. GALLIMORE

W.V. PULLIN

1940-1945

NO COMPETITION

 

1946

G. O'CONNOR

J. PALMER

1947

A.H. WILLS

G. O'CONNOR

1948

J. MORISON

W.J. GALLIMORE

1949

J. MORISON

C.F. DUNCAN

1950

W.J. GALLIMORE

C.F. DUNCAN

1951

W.J. GALLIMORE

J. PALMER

1952

W.J. GALLIMORE

M.I. DENNIS

1953

M.I. DENNIS

G.M.S. PAGAN

1954

M.I. DENNIS

G.M.S. PAGAN

1955

M.I. DENNIS

G. O'CONNOR

1956

M.I. DENNIS

R.D. SILVERSIDES

1957

M.I. DENNIS

J.A.N. DENNIS

1958

J.A.N. DENNIS

A.E. SALISBURY

1959

D.C. PLATFORD

J.M.P. HILL

1960

D.C. PLATFORD

J.J. GLAISTER

1961

D.C. PLATFORD

B.W. NOKE

1962

D.C. PLATFORD

J.J. GLAISTER

1963

J.J. GLAISTER

D.C. PLATFORD

1964

G.L. BOSCOE

T.W. KEEFE

1965

R.D. BENNETT

D.HALES

1966

R.D. BENNETT

R. GREENBURY

1967

C.M. TANG

R. GREENBURY

1968

P.M. FREUND

C.M. TANG

1969

P.M. FREUND

C.M. TANG

1970

P.M. FREUND

R. GREENBURY

1971

R. CLARKE

D. HAVELOCK

1972

R. CLARKE

R. GREENBURY

1973

A.G. LONG

A.K. FRYDAY

1974

A.G. LONG

P.M. FREUND

1975

K.R. BLAND

R.A. LESLIE

1976

P. GOLDSON

A. WESLEY

1977

R.A. LESLIE

A. WRIGHT

1978

R.A. LESLIE

T. MARTIN

1979

R.A. LESLIE

T. MARTIN

1980

R.A. LESLIE

P. BROOK

1981

R.A. LESLIE

A. GIBSON

1982

K.R. BLAND

P. GOLDSON

1983

K.R. BLAND

G. PATEL

1984

P. SULLIVAN

K.R. BLAND

1985

K.R. BLAND

D.H.U. JAMES

1986

P. SULLIVAN

D.H.U. JAMES

1987

D.H.U. JAMES

P. SULLIVAN

1988

D.H.U. JAMES

G. PATEL

1989

G. PATEL

P. SAVAGE

1990

S. RICHARDS

P. SAVAGE

1991

D.H.U. JAMES

P. SAVAGE

1992

S. RILEY

S. RICHARDS

1993

S. RILEY

D.H.U. JAMES

1994

J. KRAUSHAR

D.H.U. JAMES

1995

S. RILEY

D. WARDLEY

1996

S. RILEY

R.A. LESLIE

1997

B. FELCSUTI

R.A. LESLIE

1998

B. FELCSUTI

S. SAVAGE

1999

S. SAVAGE

S. TIRODKAR

2000

D.H.U JAMES

M.ROWE

2001

S. RILEY

S. TIRODKAR

2002

S. TIRODKAR

M.ROWE

2003

R. POWELL

W. PANCHO

2004

S. TIRODKAR

R. POWELL

2005

C. GALLAN

S. TIRODKAR

2006

S. TIRODKAR

M. VAN ZYL

2007

S. TIRODKAR

R. POWELL

2008

R. PATEL

S. TIRODKAR

2009

J. SORDYL

S. TIRODKAR

2010

J. SORDYL

E. MCPHERSON

2011

S. TIRODKAR

A. BROWN

2012

Name

Name

2013

C. TURNEY

J. SORDYL

2014

J. BROOKER

S. TIRODKAR

2015

S. TIRODKAR

A. BROWN

 

Ladies' Singles | Gentlemen's Singles

YEAR

WINNER

RUNNER-UP

1884

Miss M. STREETEM

-

1885

Miss C. COOPER

-

1886

Miss C. COOPER

-

1887

Miss C. COOPER

-

1888

A. BROWN

-

1889

Miss C. COOPER

-

1890

Miss A. BROWN

-

1891

Miss A. BROWN

-

1892

Miss C. COOPER

-

1893

Miss C. COOPER

-

1894

Miss C. COOPER

-

1895

Miss A. BROWN

-

1896

Miss A. BROWN

-

1897

Miss A. BROWN

-

1898

Miss G. NANSEN

-

1899

Miss D.K. DOUGLASS

-

1900

Miss D.K. DOUGLASS

-

1901

Miss D.K. DOUGLASS

-

1902

Miss A. BROWN

-

1903

Miss K.O. MARTIN

-

1904

Miss K.O. MARTIN

-

1905

Mrs E. HEXTALL

-

1906

Mrs E. HEXTALL

-

1907

Miss C.M. DOUGLASS

-

1908

Miss C.M. DOUGLASS

-

1909

Miss C.M. DOUGLASS

-

1910

Miss C.M. DOUGLASS

-

1911

Miss C.M. DOUGLASS

-

1912

Miss C.M. DOUGLASS

-

1913

Miss I. RUSTON

-

1914

Miss D.C. BOYNE

-

1915-1918

NO COMPETITION

 

1919

Miss W.M. RUSTON

-

1920

Miss H.L. EDDIS

-

1921

Miss H.L. EDDIS

-

1922

Miss J.REID-THOMAS

-

1923

Miss H. ADAMS

-

1924

Mrs MARRIOTT

-

1925

Miss R.J. HORSLEY

-

1926

Miss R.J. HORSLEY

-

1927

Miss R.J.HORSLEY

-

1928

Miss R.J. HORSLEY

-

1929

Miss H. JOHNSON

-

1930

Mrs R.J. HORSLEY

-

1931

Mrs R.J. HORSLEY

-

1932

Mrs R.J. HORSLEY

-

1933

Mrs R.J. HORSLEY

-

1934

Mrs E.J. TUCKER

-

1935

Miss H. JOHNSON

-

1936

Miss M.C. WHITELEY

-

1937

Mrs R.J. HORSLEY

-

1938

Mrs PRISK

-

1939

Mrs PRISK

-

1940-1945

NO COMPETITION

 

1946

Mrs J.DARLEY

-

1947

Mrs J.DARLEY

-

1948

Mrs J.DARLEY

-

1949

Miss J. HASELHURST

-

1950

Mrs W. J. GALLIMORE

-

1951

Mrs J. DARLEY

-

1952

Miss P. SINCLAIR

-

1953

Miss P. HAIGH

-

1954

Miss A.C. FORSTER

-

1955

Miss A.C. FORSTER

-

1956

Miss P. HAIGH

-

1957

Mrs D. BARTLETT

-

1958

Miss P. HAIGH

-

1959

Mrs F.C. COOK

-

1960

Mrs J.P.D. MALLINSON

-

1961

Mrs J.P.D. MALLINSON

-

1962

Mrs J.P.D MALLINSON

-

1963

Mrs J.P.D. MALLINSON

-

1964

Mrs J.P.D. MALLINSON

-

1965

Mrs D.HALES

-

1966

Mrs D. HALES

Mrs F.C. COOK

1967

Mrs J.P.D MALLINSON

Miss S.WOLSTENHOLME

1968

Miss S. WOLSTENHOLME

Miss W. ROSSINGTON

1969

Mrs J.F.B. HUNTER

Miss M. HOWELL

1970

Mrs A. ERCEGOVIC

Mrs R.WATSON

1971

Mrs E.M. HEXTER

Mrs J. HAWLEY

1972

Mrs J.HAWLEY

Mrs E.M. HEXTER

1973

Miss B.M. LANGFIELD

Mrs E.M. HEXTER

1974

Mrs E.M. HEXTER

Miss B.M. LANGFIELD

1975

Mrs F.M. CABLE

Mrs E.M. HEXTER

1976

Miss C. LEWIS

Miss B.LANGFIELD

1977

Miss C. LEWIS

Miss R. STENT

1978

Miss M. MacKAY

Miss J. MILLS

1979

Mrs A. HEXT

Miss B. LANGFIELD

1980

Mrs. A HEXT

Miss B. LANGFIELD

1981

Mrs A HEXT

Miss B. LANGFIELD

1982

Miss R. STENT

Mrs A. HEXT

1983

Miss N. MARAJ

Miss R. STENT

1984

Miss A. JACKSON

Miss S. CHESTERMAN

1985

Miss N. CORBETT

Miss A. JACKSON

1986

Miss D. SCHAUERMAN

Miss N. CORBETT

1987

Miss D. SCHAUERMAN

Miss P. CLARK

1988

Miss D. SCHAUERMAN

Miss P. CLARK

1989

Mrs D. JAMES

Miss P. CLARK

1990

Miss S. HARGREAVES

Miss R. PLEACE

1991

Mrs D. JAMES

Mrs C. BEER

1992

Mrs D. JAMES

Miss S. HARDING

1993

Mrs D. JAMES

Miss H.O. BRIEN

1994

Mrs S. HARDING

Miss G. NAROZNY

1995

Mrs S. WONG

Miss J. DONOVAN

1996

Miss J. DONOVAN

Miss C. WILLIS

1997

Dr A. CAMPBELL

Miss C. WILLIS

1998

Mrs S. WONG

Miss V. HODGES

1999

Mrs D. JAMES

Mrs A. HATTORI

2000

Mrs A. HATTORI

Miss S. MACEY

2001

Mrs S. BELL

Miss C. BOND

2002

Miss R. VALENTINO

Mrs S. WONG

2003

Miss R. VALENTINO

Mrs S. WONG

2004

Miss R. VALENTINO

Miss C. SEWELL

2005

Miss C. SEWELL

Mrs S. BELL

2006

Miss M. SHAH

Mrs T. GALOVA

2007

Miss M. SHAH

Miss A. ZANIEWSKI

2008

Miss A. ZANIEWSKI

Mrs S. BELL

2009

Mrs S. BELL

MS. A. ELS

2010

Ms. C. ESPINASSE

Mrs S. BELL

2011

Mrs S. BELL

T. YAMAGUCHI

2012

N. YAMAGUCHI

R. MARKOV

2013

N. YAMAGUCHI

L. FORBES

2014

N. YAMAGUCHI

L. FORBES

2015

Miss M. SHAH

A. BARDEAUX

 

eltc logolta logotennis clubmark logocasc logo